BİLİNTUR BİLKENT TURİZM İNŞAAT YATIRIM TİCARET A.Ş.

Bilkent Holding A.Ş. bünyesinde yer alan şirketlerin temelleri, 1969 yılında, kuruluşları Prof. Dr. Sayın İhsan Doğramacı tarafından gerçekleştirilen Hacettepe Üniversitesi Vakıflarınca atılmıştır. 1984 yılında yine kuruluşu Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından gerçekleştirilen Bilkent Üniversitesi'ne devir olmuşlardır. Bugün, Holding çatısı altında yer alan şirketlerin sahibi Bilkent Üniversitesi'dir.

Bilintur Bilkent Turizm İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş., 29 Şubat 1988 tarihinde Bilkent Üniversitesi'nin eğitim-öğretim düzeyinin korunması ve geliştirilmesi, bilimsel araştırma ve yayınların desteklenmesi, kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmak, Bilkent Üniversitesi'nin diğer yüksek öğretim kurumları arasındaki seçkin konumunun korunması ve geliştirilmesi için kaynak yaratmak amacıyla kurulmuştur.

Bilintur Bilkent Turizm İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş., Turizm, Otelcilik, Yiyecek ve İçecek Sektörleri'nde, her zaman çağdaş ve kaliteli hizmet sunarak farklılık yaratmayı amaçlamaktadır.

1990 yılında Ankara'da 'Bilkent Otel ve Konferans Merkezi - Ankara' işletilmeye başlanmıştır.

1993 yılında 'Bilintur Catering Centre', öncelikle Üniversite içinde bulunan yiyecek ve içecek hizmetlerinin karşılanması için organize edilmiş olup bugüne kadar, aşamalı olarak günde 50.000 kişiye yemek hizmeti veren bir kuruluş haline gelmiştir.